Fort Trump staje się faktem? Do Polski przyjedzie tysiąc amerykańskich żołnierzy
Prezydent Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump przyjmą dzisiaj prezydenta Andrzeja Dudę wraz z żoną Agata Kornhauser-Dudą. Jak podały w połowie maja służby prasowe Białego Domu, wizyta polskiego prezydenta to potwierdzenie więzi pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jak donoszą amerykańskie media, Waszyngton ma dzisiaj oficjalnie potwierdzić, że wyśle do Polski około tysiąc dodatkowych żołnierzy, aby wzmocnić zdolność naszego państwa do obrony przed ewentualną rosyjską agresją.
Szczegóły umowy nadal pozostają przedmiotem dyskusji. Sama decyzja dot. rozszerzenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce jest efektem działań polskich polityków, którzy od miesięcy lobbowali za tym, aby USA zwiększyło swoją obecność nad Wisłą.
Wstępne porozumienie nie mówiło nic o stałej bazie wojskowej i dotyczyło jedynie sił rotacyjnych. Nowe plany zakładają budowę ośrodka szkolenia bojowego w Drawsku Pomorskim oraz dodatkowych obiektów w przyszłości. Tam też ma powstać główna baza Amerykanów.
W swoim materiale Fox News powołuje się również na słowa Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, który przyznał, że negocjacje ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce są zakończone. – Porozumienie zawiera wszystkie te elementy, których oczekiwał prezydent Andrzej Duda – mówił Szczerski w rozmowie z Polskim Radiem.
Jeden z urzędników administracji prezydenta Trumpa przekazał we wtorek, że za pomocą decyzji dot. zwiększenia ilości wojsk USA chcą podkreślić swoje zaangażowanie w obronę regionu i potwierdzić, że Polska jest kluczowym partnerem dla Stanów Zjednoczonych.
Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski przyznaje, że negocjacje trwały od wielu miesięcy, ale dopiero w ostatnich tygodniach nabrały szybszego tempa. Szczegóły dotyczące Fortu Trump nie są jeszcze znane. W zależności od ustaleń siły amerykańskie mogą być bardziej rozproszone, bądź też skoncentrowane w jednym punkcie – przyznał Golubiewski.
Polska ma zakupić 32 myśliwce F-35A oraz dodatkowy sprzęt obronny, a koszty jakie Polska ma ponieść w ciągu najbliższych siedmiu lat mają sięgnąć 48 miliardów dolarów.